Bajkowa Plaża

Mikroklimat Wyspy

Mikroklimat Wyspy

21 czerwca 2015 • Under: Ciekawostki

0

Na stronie sobieszewska.wyspa.pl pojawił się artykuł autorstwa BG o mikroklimacie panującym na Wyspie.

Dzięki intensywnemu nasłonecznieniu i ruchom powietrza klimat Wyspy ma specyficzne właściwości hartujące. Zapewnia cenny dla zdrowia jod (wydzielany przez plechy rosnącego w morzu morszczynu), który wchłaniany jest podczas spacerów i kąpieli morskich. Natomiast porastające Wyspę sosnowe lasy chronią przed wiatrami i wydzielają żywiczne substancje bakteriobójcze.

Brak jakiegokolwiek przemysłu i bogactwo jodu sprawiają, że spędzony tutaj urlop jest dobrodziejstwem dla organizmu. W okresie letnim Wyspa Sobieszewska zaprasza turystów chcących zażywać kąpieli słonecznych i morskich. W zimie natomiast turyści mogą regenerować siły poprzez zdrowotne spacery i pobyt w morskim klimacie.

Wyspa Sobieszewska położona jest w obrębie regionu klimatycznego zwanego bałtyckim, choć, podobnie jak na obszarach obrzeżających je wysoczyzn pojeziernych, klimat Wyspy kształtuje się pod wyraźnym wpływem oceanicznym. Bliskość morza i znaczne wzniesienie sąsiednich wysoczyzn wpływają na tworzenie się swoistego mikroklimatu, jaki powstaje na terenie Wyspy Sobieszewskiej.

Jako lokalną odrębność klimatyczną Wyspy Sobieszewskiej należy przede wszystkim wymienić dużą wilgotność powietrza i gruntu. Wynika ona z płytkiego zalegania poziomu wód gruntowych, dużej sieci wypełnionych wodą kanałów i rowów melioracyjnych, licznych podmokłości oraz bliskiego sąsiedztwa morza.

Obszar Wyspy Sobieszewskiej charakteryzuje się też małą ilością opadów atmosferycznych w stosunku do otaczających wysoczyzn. Ich roczna suma waha się w granicach 450-550 mm, przy dość znacznym zróżnicowaniu w ciągu roku, podczas gdy na wysoczyznach pojeziernych notuje się roczne sumy rzędu 650, a miejscami nawet 700 mm. Wartości te są wynikiem specyficznego położenia Wyspy Sobieszewskiej, w delcie Wisły, w tak zwanym cieniu opadowym wysoczyzny Pojezierza Kaszubskiego, która zatrzymuje deszczonośne wiatry zachodnie. Opady pochodzenia bałtyckiego, z kierunku północnego mają niewielkie znaczenie. Ta mała ilość opadów atmosferycznych jest wyrównywana wysoką wilgotnością środowiska i stosunkowo niewielką zdolnością wyparowania.

Ważnym elementem klimatu Wyspy Sobieszewskiej jest również nasilenie wiatrów wynikające z rozległości obszaru deltowego, na którym leży Wyspa i odsłonięcia horyzontu we wszystkich kierunkach. Szczególnie dużą częstotliwość i znaczne prędkości wiatrów notuje się tu na wiosnę i jesienią. W okresie wiosennym wiatry morskie powodują sztormy, podczas których na plażę wyrzucane są znaczne ilości drobnego bursztynu.

Mikroklimat Wyspy Sobieszewskiej

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.